4Y-Dme
Site haritası |
ANA SAYFA       KURUMSAL       ÜRÜNLER       KALİTE       BİLİMSEL       HABERLER       İLETİŞİM
4ydme
Haberler 4Y-Dme'den Haberler...
Güncel Haberler
Arşiv

Yara İyileşiminde Yeni Jenerasyon Antiseptiklerden Poliheksanid Etkinliğinin Klinik Olarak Gösterilmesi

Giriş: İyileşmeyen kronik yaralarda ana problem yetersiz yara yatağı temizliği, yara yeri infeksiyonu, ek hastalıkları ve kullanılan antiseptiklerin sitotoksik etkileri olabilir ve tedavisi etkene yönelik hızlı ve dinamik müdahalelerle mümkündür. Poliheksanid klorheksidin türevi yeni jenerasyon bir antiseptik olup düşük sitotoksitesi ve geniş etki spektrumuyla MRSA ve P. aeruginosa’yı da kapsayan güçlü bir moleküldür. Yara üzerinde fibrin oluşumunu engellemesi ve oluşan fibrinin yara üzerinden kalkmasını sağlamasından dolayı , enfekte olmayan yaralarda dahi daha hızlı iyileşme sağlamak ACTOLİND ile mümkün olmaktadır.
 
Amaç: Kronik yara iyiletiminde poliheksanidinin güçlü etkinliğinin klinik gözlem, kültür ve ateş, lökosit sayısı, CRP gibi inflamatuvar parametrelerle değerlendirilmesi amaçlandı.
 
Uygulama: Tüm hastalarda 10-40 gün içerisinde kültürlerde infeksiyon etkeni üremesi durduruldu. Fotoğraflar ile objektif olarak yara yeri iyiletimleri kayıt altına alındı. Kardiyak sebepli eksitus kabul edilen 2 hasta haricinde tüm hastalarşifa ile taburcu edildi.
 
Sonuç: Hastanede yatış günleri karşılaştırıldığında belirgin bir zaman ve ekonomik kazanım karşımıza çıktı. Kronik yara iyiletimi, yarayı düzenli takip eden ekip çalışması gerektiren, iyileşmeyi gerileten ya da yavaşlatan etkene yönelik hızlı ve çok yönlü tedavi uygulanması ile çözülen özel bir durumdur. Kullanılan uygun antibiyoterapiye ek olarak poliheksanide gibi geniş spektrumlu antisepsikler tedavinin en önemli adımlarıdır
 
 
İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, 
İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü, İnfeksiyon Kontrol Komitesi,
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, İSTANBUL

 

YARA İYİLETİMİNDE YENİ JENERASYON ANTİSEPTİKLERDEN POLİHEKSANİD ETKİNLİĞİNİN KLİNİK OLARAK GÖSTERİLMESİ 

Op.Dr.Ali Can Hatemi , Dr. Kadir Çeviker , Dr. Mustafa Canikoğlu , Uzm.Hem. Serap tatlıoğlu , Prof.Dr. Erhan Kansız , Prof.Dr. Yaşar Bağdatlı

 

makale için tıklayın

 

 

 

ACTOLİND W SOLÜSYONLA İLGİLİ daha geniş bilgi için TIKLAYIN

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
4Y-Dme Dental Medikal Endüstriyel Ürünler © Copyright 2012 - Her hakkı saklıdır. Gizlilik Design by Mimsis

4Y-DME ÜRN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Aktarhüssam Mh. Hacı Yakup Sk. İlker İşhanı, No:32/4 Osmangazi/Bursa-Türkiye
Tel: +90 (224) 220 93 09 Faks: +90 (224) 223 87 70