4Y-Dme
Site haritası |
ANA SAYFA       KURUMSAL       ÜRÜNLER       KALİTE       BİLİMSEL       HABERLER       İLETİŞİM
4ydme
Haberler 4Y-Dme'den Haberler...
Güncel Haberler
Arşiv

Yara Tedavisinde Doğru ve Yanlışlar

YARALARDA ENFEKSİYONUN ÖNLENMESİ ve ENFEKTE OLMUŞ YARALARIN TEDAVİSİNDE ACTOLİND W SOLÜSYON ve JEL

DOĞRU YARA BAKIMINDA TEMEL UNSURLAR:

Stratejinizi belirleyin ve anlamlı bir şekilde adım atmaya başlayın. Yaraya ulaşamayan bir antibiyotiğin , bakterilere karşı etkili bile olsa fayda sağlaması beklenemez. ( LOKAL OLARAK ACTOLİND KULLANIN)

Yaranın iyileşmesi için gerekli hücresel aktiviteyi engellemeyin , lokal olarak kullanılan , alkol vb yakıcı maddeler içeren preperatlar , yarayı bir taraftan iyi ederken diğer taraftan harap edebilir. (ACTOLİND YAKICI DEĞİLDİR , ALKOL İÇERMEZ)

Kabuk oluşumunu engelleyin , yara kenarından iyileşmeye başlar , oluşan kabuk yara iyileşmesini yavaşlatır , hatta durdurabilir , pansumanda sorunlar yaşayabilirsiniz. (ACTOLİND KABUK OLUŞTURMAZ)

Pansuman esnasında yaraya zarar vermeyin , uygun bir madde ile ıslatın ve bu madde mümkünse steril olsun , sürekli aynı fizyolojik tuzlu su şişesini kullanmak bu maddenin kontamine olmasına ve dolayısı ile yaraya bulaşmasına neden olabilir , uygun bir antiseptikle yara ıslatarak pansuman meteryalini değiştirin. (ACTOLİND PANSUMAN METERYALİNİN DEĞİŞİMİNDE ISLATMAK / YUMUŞATMAK AMACIYLA GÜVENLE KULLANILABİLİR , KONTAMİNE OLMA İHTİMALİ ÇOK DÜŞÜKTÜR , ACTOLİND ETKEN MADDESİNE KARŞI DİRENÇLİ BİR BAKTERİ HANÜZ AKADEMİSYENLER TARAFINDAN YAPILAN ARAŞTIRMALARDA BİLDİRİLMEMİŞTİR)

YARALAR :

Fiziksel veya Kimyasal Dış Etkenlerle Oluşan Yaralar

Kaza (düşme , çarpma , kemiğin dışarı çıkmasıyla oluşan açık kırık yaraları)

Yanıklar (fiziksel ve kimyasal yanıklar)

Cerrahi kesi alanı yaraları

 

Metabolik Hastalıklara Bağlı Gelişen Yaralar

Şeker Hastalığına Bağlı Gelişen Yaralar

Diğer Damar Hastalıklarına Bağlı Yaralar

 

Öncelikle metabolik olarak yaranın gelişmesi / oluşması için dokunun iyi beslenememesi gerekir (kanlanma) , eğer dolaşımsal anlamda dokuda sorun varsa bu bölge yeterli anlamda kendini hızlı onaramaz ve hastanın sinir uçlarındaki harabiyete bağlı hissizliği de yaranın oluşma aşamasında katkıda bulunur.

Sadece şeker hastalığında değil , bütün damar tıkanıklığı ve dolaşımsal bozukluklarda yara gelişimi daha kolaydır , tedavisi de hem çok yönlü hem de zordur.

 

Kompleks Yaralar / YATAK YARALARI / DEKÜBİTİS

Yatak yarası olarak bilinen dekübitis , hastada sürekli aynı bölgeye basınç olması nedeniyle bölgenin kan akışının bozulmasına bağlı gelişmeye başlar ;ayrıca , derinin kuruması ve mikroçatlakların oluşumu da yatak yaralarının gelişimini başlatabilir ,gelişen bir yatak yarasının da yayılmasına neden olabilir, unutulmamalıdır ki yatalak hastalarda yatak yarası oluşması çok korkulan bir durumdur ve oluşmasının engellenmesi çok büyük önem taşır. Aşağıda yatak yaralarının oluşumunun engellenmesi için neden Actolind Solüsyon kullanılmasının gerektiğini daha detaylı olarak açıklama gereği duyduk...

Hastanın genel durumunda bozukluk varsa ki yatalak hastalarda bu olasılık yüksektir,  vücudun doku onarım yeteneğinde de düşüş var demektir ,üstelik bölgesel yara nedeni (basınç) halen durmaktadır. Bu duruma bir de enfeksiyon eklenirse iş içinden çıkılması çok zor bir hale gelmektedir.

Kurumaya bağlı mikroçatlaklar bakterilerin deri içine sızmasına neden olduğunda yara iyice açılır ve tedavisi daha da zor hale gelir , ARTIK BU YARA ENFEKTE BİR YARADIR. Bu nedenle ,yatak yaraları hem oluşum aşamasında hem de tedavi aşamasında kompleks olarak nitelenmeli / değerlendirilmelidir. TEDAVİ İÇİN ; KULLANILAN ANTİBİYOTİK ve DİĞER TEDAVİ EDİCİ ETKENLERİN BU BÖLGEYE ULAŞMASI GEREKİR , Dolaşımdaki bozukluğa bağlı başlayan , içeriye çatlaklardan bakteri sızmış ve enfekte olmuş bir yarada damardan verilen bir ilacın bölgeye ulaşması nasıl beklenebilir ? ?  tartışma konusu !!!

Kızarmaya başlayan deri bölgesinde yatalak hastalarda ACTOLİND solüsyon kullanıldığında yara açılmadığına dair birçok klinik vaka görülmüştür , çünkü ; ACTOLİND solüsyon bölgenin kurumasını engeller mikroçatlaklar oluşmaz , mikroçatlak oluşma aşamasını geçmiş (kızarıklık oluşma safhası) olgularda da ACTOLİND SOLÜSYON KULLANILMASI DURUMUNDA içeriye bakterilerin girmesini engelleyerek bir nevi bozulma / çürümeye karşı koruma sağlamış olur. Hem hasta hem de hastaya bakan kişinin yaşam kalitesi bozulmaz , açılıdığında saatlerinizi hatta günlerinizi alacak olan yatak yaralarının bakımıyla , yara oluşmadığı için hiç uğraşmazsınız ...

 

HASTANE ENFEKSİYONLARINDAN KORUNMA AMAÇLI OLARAK ACTOLİND W SOLÜSYON KULLANIMI

1-  Özellikle Perineal Bölgenin ve hastanın genel temas bölgelerinin Actolind w ile silinerek günlük temizliğinin yapılması ;

Hem diğer hastaları VRE ve diğer enfeksiyon etkeni bakterilerin kontaminasyonu yönünden korumuş (nozokomiyal enfeksiyondan korunma) hem de kullanılan hastada oluşabilecek bir bası yarasının enfekte olmasını engellemiş olursunuz , kısaca işi baştan sıkı tutmak gereklidir.

2-  Hastane personeli enfeksiyon etkenlerinin taşınması ve bulaştırılması konusunda ön sıralarda yer almaktadır ve öncelikle portör kontrollerinde MRSA taşıyıcı olduğu belirlenen personelin mutlaka Actolind w solüsyon ve JEL kullanılarak DEKOLONİZASYONU yapılmalıdır. Bu olası bir enfeksiyonun en azından yüksek bir direnç mekanizmasına sahip bakterilerden kaynaklanmasını engeller , ayrıca personel ve personelin aile sağlığı için de önemlidir. Hepimizin bildiği üzere enfeksiyonlar bizlere bir kaynaktan ve bir aracı vasıtası ile ulaşırlar , Actolind Hastane Enfeksiyonların engellenmesinde  bu bağlamda ilk olarak personelde kullanılmalı ve personel enfeksiyon kaynağı olmaktan çıkarılmalıdır. PERSONEL , HEM ENFEKSİYON KAYNAĞI  HEM DE TAŞIYICI OLMASI YÖNÜNDEN , PERSONELİN ENFEKSİYON KAYNAĞI OLMAKTAN ÇIKARTILMASI , HASTANE ENFEKSİYONLARINA YÜKSEK BİR ORANDA DÜŞÜŞ OLARAK YANSIR.

iş gücü kaybı (sonuç alınamayan emek ) , ilaç harcamaları (sonuç alınamayan pahalı ilaçlar) , tedavi süresi maliyeti (aynı hastanın yatakta kaldığı her fazla gün için iki kat maliyet) ve enfeksiyon yönetiminde kısır döngü , büyük maliyetler , çaresiz hissetme , personelde sonuç alınamayan tedavilere bağlı isteksizlik , belki de hastanın kaybı.....HASTANE ENFEKSİYONLARI MADDİ ve MANEVİ ÇOK CİDDİ BİR KAYIPTIR .....

 

TEDAVİ İÇİN ACTOLİND W SOLÜSYON ve JEL KULLANIMI

1-   Yaranın Actolind w ile yıkanması,

2-   Yaranın Actolind Jel ile doldurulup veya derinliğine göre yara kenarlarına Actolind Jel sürülüp kapatılması.

3-   Yara pansumanlı veya kapalı değilse Actolind w solüsyon ile sürekli nemlendirilmesi gereklidir. (günde 6 defa)

Actolind w solüsyon ve Jel , moleküler yapısından dolayı sistemik dolaşıma geçemediği için , çok güvenlidir ve toksik değildir ; yarada kabuk oluşmadan iyileşme sağlar , iyileşmenin bütün safhalarında oluşabilecek herhangi bir enfeksiyon etkeninin önüne geçmesi sayesinde iyileşme safhaları sekteye uğramaz , başarılı bir tedavi ile hasta hızla taburcu edilebilir veya evde sağlığına kavuşur.

 

YARA TEDAVİSİNDE STRATEJİK ORTAĞINIZ ACTOLİND W SOLÜSYON ve JEL...

 

 

 

4Y-Dme Dental Medikal Endüstriyel Ürünler © Copyright 2012 - Her hakkı saklıdır. Gizlilik Design by Mimsis

4Y-DME ÜRN. SAN. TİC. LTD. ŞTİ. Aktarhüssam Mh. Hacı Yakup Sk. İlker İşhanı, No:32/4 Osmangazi/Bursa-Türkiye
Tel: +90 (224) 220 93 09 Faks: +90 (224) 223 87 70